2023-09-05
En förfrågan om att genomföra en LFA workshop ställdes från två förvaltningar inom Malmö stad.
Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska genomföra en LFA workshopserie kring daglig verksamhet och vägar ut på arbetsmarknaden.
Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska genomföra en LFA workshopserie kring daglig verksamhet och vägar ut på arbetsmarknaden.
LFA står för Logical framework approach och är en projektplaneringsmetod som används av både ESF och SIDA för att säkerställa ett projekts genomförbarhet, uthållighet och relevans.
Läs mer om LFA här.
Fler nyheter
2020-09-22
Vaekshusets forskningscenter kommer tillbaka i höst med ytterligare föreläsningar
Vårens seminarium från Vaeksthusets forskningscenter var väldigt uppskattad och därför kommer FINSAM i Malmö att kör…
2020-09-22
Erfarenhetsutbyte kring förrehabilitering i Stockholm och i Malmö via FINSAM
Idag kommer representanter från Aktivitetsplatsen i Stockholm och Aktivitetscenter i Malmö samt förbundscheferna i S…
2020-09-22
DUA nyanlända har styrgruppsmöte
Idag träffas Malmö stad och Arbetsförmedlingen för att diskutera arbetet i DUA nyanlända.
2020-09-18
För Malmöborna Tillsammans Nu!
På uppdrag av chefsnätverket i FINSAM har en workshops genomförts under parollen "För Malmöborna Tillsammans Nu!"
2020-09-18
Regionalt nätverk FINSAM i Skåne
På eftermiddagen kommer Samordningsförbunden i Skåne träffas i Eslöv för att diskutera gemensamma frågor.