2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2025-04-02
FINSAM konferens 2025 i Stockholm
Den årliga konferensen för den finansiella samordningen hölls av stapeln idag i Stockholm med följande program.
2025-04-02
FINSAM i Malmö deltar i ledningsgrupp för samsjuklighetsarbetet i Malmö
Ledningsgruppen för arbetet med samsjuklighetsutredningen i Malmö träffades idag under följande dagordning:
2025-04-01
Styrgrupp Kryddgårdenmodellen april 2025
Styrgruppen för Kryddgårdenmodellen träffades idag under följande agenda. Samverkansansvarig på Försäkringskassan fö…
2025-04-01
Behovsanalys på primärvården
Styrelsen beslutade 7 februari att ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träff…
2025-03-26
Chefsnätverk FINSAM i Malmö
På onsdag träffas FINSAM i Malmös chefsnätverk som samlats sedan 2017.