2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2025-03-24
Protokoll styrelsemöte FINSAM i Malmö mars 2025
Protokoll styrelsemöte FINSAM i Malmö 21 mars är nu underskrivet. Arbetet med samsjukligheten i Malmö och FINSAM:s r…
2025-03-19
Lunicore fortsätter presentera möjligheter till effektiv resursanvändning genom AI
På fredag träffar deltagare från styrgruppen för LÖK gemensamma insatser Lunicore för att diskutera möjligheten till…
2025-03-19
CES modell för implementering
Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin på Region Stockholm har jobbat fram en modell för implementering som re…
2025-03-19
Workshop kring rätt deltagare till rätt utbildning
LÖK gemensamma insatser träffades idag underledning av Tankens Gnista AB och diskuterade utmaningar kring rätt delta…
2025-03-18
Styrelsemöte FINSAM i Malmö mars 2025
Styrelsen samlas för styrelsemöte den 21 mars kl. 13-14.30 på Stadshuset i Malmö. Följande står på agendan: