2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2023-01-11
ISF besöker Malmö för frågor rörande effektutvärderingen av Malmökraften
Inspektionen för socialförsäkringen är i slutfasen av sitt uppdrag att effektutvärdera samordningsförbunden i Sverig…
2023-01-11
Planering inför REKO samarbete 2023
FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att fortsätta följa REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin i…
2023-01-09
VFU på FINSAM
Hanna gör sin sista VFU från Studie- och yrkesvägledarprogrammet på Malmö universitet hos oss på FINSAM i Malmö.
2023-01-05
Inriktning FINSAM i Malmö 2019–2022
Styrelsen i FINSAM i Malmö fattade 2019 inriktningsbeslut för verksamheten 2019-2022 med syfte att säkerställa att f…
2022-12-22
Tips på film!
FINSAM i Malmö har nyligen spelat in ett poddavsnitt med Hampus Holmberg. Mer om Hampus hittar du i nedanstående fil…