2017-11-27
Etablera fler snabbare
FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.
Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.
Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.
Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Fler nyheter
2021-05-31
Utbyte kring olika erfarenheter av BIP forskningen från Vaeksthuset
Idag träffades delar av projektledningen på FRAM, Samordningsförbundet i Halland och FINSAM i Malmö för att utbyta e…
2021-05-26
FINSAM säkerställer administrationen av pensioner
KPA har lanserat tjänsten Förmånskollen för regioner, kommuner, och kommunala bolag. FINSAM kommer använda denna för…
2021-05-26
Styrgruppsmöte Malmökraften
Malmökraften har idag styrgruppsmöte.
2021-05-24
FINSAM bjuds in till samtal kring ESF ansökan
Malmö stads Arbetsmarknadsavdelning har inlett en process kring att lämna in en ESF ansökan vid årsskiftet och bjude…
2021-05-24
Samordningsförbundet Burlöv-Staffanstorp får nya förbundschef
FINSAM i Malmö har idag presenterat sina tankar och erfarenheter för den nye förbundschefen i Samordningsförbundet…