2017-11-27
Etablera fler snabbare
FINSAM har bjudits in att delta i referensgrupp kring Etablera fler snabbare. Etablera fler snabbare är namn tillika mål för en projektplattform.
Plattformen är utformad enligt det förvaltningsövergripande arbetssättet Malmömodellen och syftar till att samordna självständiga projekt med EU-finansiering från ESF/Socialfonden eller ERUF/Regionalfonden, alla med fokus att etablera fler Malmöbor snabbare, på bostads- såväl som arbetsmarknaden.
Referensgruppen består av ett antal personer med specialistkunskaper, verksamhetskunniga och samverkanspartners till projekten i projektplattformen.
Läs mer här om "Etablera fler snabbare".

Fler nyheter
2019-11-13
Tramadol projektets slutrapport
Tramadol Maria Malmö är ett Finsamfinansierat projekt som pågått under perioden december 2017 till oktober 2019. Pri…
2019-11-12
Styrgrupp för Malmökraften
Styrgruppen för Malmökraften träffades idag inför avslut av Malmökraften 1.0
2019-11-11
Styrgrupp REKO
Styrgruppen för överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin i Malmö/Trelleborg träffades idag.
2019-11-11
Webinarium om tillitsbaserad styrning och ledning kopplat FINSAM.
Idag höll Anna Lexelius, förbundschef i Samordningsförbundet Östra Södertörn ett webinarium om Tillitsbaserad styrni…
2019-11-06
Revisorerna träffas kring delårsredovisningen
Det nya revisorskollegiet bestående av förtroendevalda från Malmö stad, Region Skåne och KPMG träffades för första g…