2020-02-27
FINSAM deltar i samtal kring FACT inom öppenvården i Malmö
Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och diskuterade FACT inom öppenvårdspsykiatrin i Malmö.
Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och diskuterade FACT inom öppenvårdspsykiatrin i Malmö.

Annika Lexén från Lunds universitet startade med en presentation om FACT och ett aktuellt forskningsprojekt kring detta som pågår i Skåne.
Efter det fortsatte en diskussion kring behov och möjligheter att starta ett FACT team i Malmö. Det visade sig att det fanns intresse från alla parter att gemensamt fortsätta diskutera detta. En arbetsgrupp med representanter från alla parter ska börja arbeta med frågan och FINSAM bjöds in till denna.
Läs mer om FACT här!
Fler nyheter
2021-09-13
Kultur på recept igång
Kultur på recept är igång och hade idag sitt första styrgruppsmöte. Idag presenterade styrgruppens medlemmar sig för…
2021-09-13
Referensgrupp projekt uppföljning Finsam
Idag träffades representanter för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, SKR och några förbund och diskuterade det u…
2021-09-10
Utvärderare lämnar halvtidsrapport på Malmökraften
Syftet med halvtidsutvärderingen av Malmökraften är att undersöka projektets måluppfyllelse, vad som påverkar målup…
2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta…
2021-09-09
Storstadssamarbete inom FINSAM
Samordningsförbundet i Göteborg bjuder in till ett förutsättningslöst samtal mellan Göteborg, Stockholm, Uppsala och…