Till innehållet

2022-02-03

FINSAM deltar i samtal kring lokala överenskommelserna i staden

Idag träffades företrädare från arbetsförmedlingen och Malmö stad som är med i de olika lokala överenskommer mellan parterna som finns i Malmö.

Idag träffades företrädare från arbetsförmedlingen och Malmö stad som är med i de olika lokala överenskommer mellan parterna som finns i Malmö. Agendan för dagen var 

  • Hur fångar vi gemensamt upp rekryteringsbehov?
  • Hur samordnar vi företagskontakterna vi har?
  • Vilken ambitionsnivå kan vi hålla för det fortsatta gemensamma insatserna. Vilka branscher är aktuella, vad bör prioriteras?
  • Identifiera juridiska hinder för vår samverkan? Vad ser ni för hinder och möjligheter?

 

Fler nyheter

2025-02-10

Workshop kring mål för 2025 i LÖK gemensamma insatser

Styrgruppen för LÖK gemensamma insatser inledde idag arbetet med att sätta målen för 2025 med hjälp av stöd från enh…

2025-02-07

Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte

En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av Ann-Chr…

2025-02-06

2025 års första styrelsemöte

Imorgon träffas styrelsen för FINSAM i Malmö för årets första styrelsemöte. Följande står på dagordningen:

2025-02-05

Utbyte med Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg

Idag möttes FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg och utbytte erfarenheter kring arbetet fram…

2025-02-04

Ledningsgrupp samsjuklighet i Malmö

FINSAM i Malmö deltog i ledningsgrupp för arbetet med samsjuklighet i Malmö

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit