Till innehållet

2018-03-07

FINSAM får uppdrag från DUA

Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.

Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.

 

Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.

 

Fler nyheter

2024-12-04

Storstadsnätverk FINSAM

Samordningsförbunden i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala träffas två gånger per år för att utbyta erfarenheter.…

2024-12-04

Välkomna till storstadsmöte i Malmö december 2024!

Det var vad FINSAM i Malmö var i veckan. Arbetsförmedlingen, arbetsmarknadsenheterna och FINSAM i Stockholm, Götebor…

2024-12-03

Privata vårdcentraler bjuds in till samtal om Kryddgårdenmodellen

Kryddgårdenmodellen har som ambition att involvera privata primärvårdsmottagningar för att nå en större enhetlighet…

2024-12-02

Nya satsningar stärker 3700 unga och långtidsarbetslösa Malmöbor

FINSAM i Malmö tar nästa steg för att stödja unga och långtidsarbetslösa genom två initiativ: Malmökraften och IPS U…

2024-12-02

Samordnat stöd leder till bättre försörjning

En analys av hur försörjningen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordnin…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit