Till innehållet

2018-03-07

FINSAM får uppdrag från DUA

Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.

Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.

 

Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.

 

Fler nyheter

2025-02-24

Behovsanalys FINSAM i Malmö

Styrelsen i FINSAM i Malmö har gett ett uppdrag att genomföra en behovsanalys under våren 2025. Denna kommer fungera…

2025-02-18

Referensgrupp samsjuklighet februari

FINSAM i Malmö är delaktiga i arbetet med samsjuklighetsreformen i Malmö. Bland annat kommer intervjuer med företräd…

2025-02-14

Aspia upphandlad aktör för redovisningstjänster

Då nuvarande avtal kring redovisningstjänster behövde förnyas la FINSAM i Malmö ut en anbudsförfrågan kring hanterin…

2025-02-13

FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete

FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI ell…

2025-02-12

Jobbet och jag 2025

Välkommen till en mässa för dig som söker jobb eller utbildning. Träffa och ställ frågor till arbetsgivare och utbil…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit