2018-03-07
FINSAM får uppdrag från DUA
Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.
Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.
Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.
Fler nyheter
2025-05-28
Samstart har slutkonferens i Helsingborg
Efter tre år går nu arbetsförmedlingens satsning, via ESF, Samstart i mål med en slutkonferens. FINSAM i Malmö blev…
2025-05-27
Ledningsgrupp samsjuklighet maj
Ledningsgruppen för samsjuklighetsreformen i Malmö hade vårens sista träff idag.
2025-05-26
Omnämnande i Arbetsmarknads- och socialnämndens årsanalys 2024
Under 2024 jobbade FINSAM tillsammans med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen och funktionsstödsförvaltningen fö…
2025-05-23
Styrgrupp LÖK gemensamma insatser träffas på Arbetsförmedlingen
FINSAM i Malmö sitter med i den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatsers styrgrupp som sekreterare.
2025-05-23
Öresundssamarbete inom ramen för Inter Reg
Under Lök gemensamma insatser finns ett mål kring förbättrad kompetensförsörjning
för företag med kompetensförsörjn…