2018-03-07
FINSAM får uppdrag från DUA
Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.
Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.
Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.
Fler nyheter
2025-09-25
Kryddgårdenmodellen uppmärksammas av SKR
Sveriges kommuner och regioner uppmärksammar Kryddgårdenmodellen som ett gott exempel på samarbete mellan kommun och…
2025-09-24
Samordningsförbunden Skellefteå Norsjö, Klarälvdalens och FINSAM i Malmö jobbar ihop kring förbundschefsdagarna
Samordningsförbunden Skellefteå Norsjö, Klarälvdalens och FINSAM i Malmö har blivit ombedda av Nationella rådet att…
2025-09-23
FINSAM i Malmö leder planeringsdag för Kryddgårdenmodellen
Styrgruppen för Kryddgårdenmodellen har bett FINSAM i Malmö att leda en planeringsdag med syftet att samla ihop arbe…
2025-09-22
Malmökraften kör beslutsgrupp
Idag hade Malmökraften beslutsgrupp på Nobelvägen. Följande stod på dagordningen:
2025-09-22
REKO håller årlig styrgruppsträff
REKO samarbetet har pågått sedan 2017 mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg med stöd av FINS…