2022-10-20
Finsam i Malmö deltar i diskussioner kring uppföljning av samordningsförbund
Uppföljning FINSAM var tänkt att ersätta SUS 2023 som uppföljning av samordningsförbunden i Sverige. Det har visat sig att förutsättningarna kring detta ändrats.
Uppföljning FINSAM var tänkt att ersätta SUS 2023 som uppföljning av samordningsförbunden i Sverige. Det har visat sig att förutsättningarna kring detta ändrats.
Finssm i Malmö kommer tillsammans med andra förbund i Sverige diskutera förutsättningarna för att fullgöra åtagandet i § 7 i Lagen om finansiell samordning kring uppföljning.
Fler nyheter
2024-11-20
Omvärldsbevakning tal till text
FINSAM i Malmö har följt Funktionstödsförvaltningens tankar kring att arbeta med effektiv resursanvändning genom AI…
2024-11-20
Malmökraften förbereder inför 2025
Malmökraften kommer gå över i ordinarie verksamhet. Idag fortsatte planeringarna kring detta och en diskussion kring…
2024-11-19
FINSAM Skåne Nordost och Malmö fortsätter hänga
Under året har ett utbyte löpande genomförts mellan FINSAM Skåne Nordost och Malmö.
2024-11-14
Omvärldsbevakning kring tal till text med stöd av AI
Finsam i Malmö har under våren 2024 arbetat tillsammans med
Funktionsstödsförvaltningen i Malmö stad och Lunicore kr…
2024-11-13
Styrgrupp FRAM november 2024
Årets sista styrgrupp innehöll både redovisning av resultaten för projektperioden men också dialog kring dilemman so…