2022-10-20
Finsam i Malmö deltar i diskussioner kring uppföljning av samordningsförbund
Uppföljning FINSAM var tänkt att ersätta SUS 2023 som uppföljning av samordningsförbunden i Sverige. Det har visat sig att förutsättningarna kring detta ändrats.
Uppföljning FINSAM var tänkt att ersätta SUS 2023 som uppföljning av samordningsförbunden i Sverige. Det har visat sig att förutsättningarna kring detta ändrats.
Finssm i Malmö kommer tillsammans med andra förbund i Sverige diskutera förutsättningarna för att fullgöra åtagandet i § 7 i Lagen om finansiell samordning kring uppföljning.
Fler nyheter
2025-09-04
Styrelsemöte FINSAM i Malmö september 2025
Höstens styrelsemöte på FINSAM i Malmö startar igång nu på fredag.
2025-09-03
Höstens första FRAM styrgrupp
FRAM startar hösten med en styrgrupp nu på torsdag.
2025-09-02
Referensgrupp samsjuklighet startar hösten 2025
Arbetet med samsjuklighetsreformen fortsätter i höst och startade igång med ett referensgruppsmöte.
2025-09-01
Förberedande dialog inför storstadsträff
Den 20-21 oktober kommer Stockholms, Göteborgs, Uppsalas och Malmös samordningsförbund träffas för återkommande stor…
2025-09-01
Planering förbundschefsdagarna
Nationella rådet arrangerar en gång per år förbundschefsdagar för samordningsförbunden. I år har fyra samordningsför…