2020-03-17
FINSAM i Malmö intervjuas av studenter från Malmö universitet kring samverkan
Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.
Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.
De har för avsikt att undersöka samverkan mellan olika aktörer som arbetar med personer med intellektuell funktionsnedsättning som lider av psykisk ohälsa. Dessa personer är i behov av olika insatser från olika aktörer. Studenterna vill ta reda på vilka ansvarsområden för att stävja ohälsa som respektive aktörer uppfattar att de har samt hur samverkan mellan dessa ser ut.
Fler nyheter
2026-06-16
FINSAM i Malmö träffar autism Skåne
Autism Skåne är en intresseorganisation som verkar i Skåne som verkar för att skapa bättre villkor för alla med auti…
2026-06-15
Dokumentation Storstadssamverkan Stockholm, Göteborg och Malmö maj 2026
Arbetsmarknadsenheterna i Stockholm, Göteborg, Malmö och Arbetsförmedlingen har under flera år träffats med syfte at…
2026-06-12
FINSAM i Malmö och FINSAM i Lund planerar regional träff för samordningsförbunden i Skåne
Nästa vecka träffas alla samordningsförbunden i Skåne för samtal för att diskutera samarbete inför hösten. Förbunden…
2026-06-11
Planering inför höstens webinarier kring psykisk hälsa inleds
Samordningsförbunden i Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö har under ett år jobbat tillsammans med vuxenpsykiatrin…
2026-06-01
Vårens sista beslutsgrupp Malmökraften
Malmökraften håller vårens sista beslutsgrupp idag.