Till innehållet

2020-03-17

FINSAM i Malmö intervjuas av studenter från Malmö universitet kring samverkan

Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.

Studerande från det treåriga programmet Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet intervjuade idag förbundschefen på FINSAM i Malmö kring samverkan.

De har för avsikt att undersöka samverkan mellan olika aktörer som arbetar med personer med intellektuell funktionsnedsättning som lider av psykisk ohälsa. Dessa personer är i behov av olika insatser från olika aktörer. Studenterna vill ta reda på vilka ansvarsområden för att stävja ohälsa som respektive aktörer uppfattar att de har samt hur samverkan mellan dessa ser ut. 

Fler nyheter

2024-04-02

Årsredovisningen FINSAM i Malmö 2023

FINSAM i Malmö har idag avlämnat årsredovisning för 2023 utan rekommendationer.

2024-03-26

Diskussioner kring målgrupper och fokus på arbete i samtal med ministern

Idag träffade FINSAM i Malmö Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

2024-03-25

Styrgrupp Malmökraften

På onsdag träffas styrgruppen för Malmökraften under följande dagordning.

2024-03-25

Från daglig verksamhet till arbete

FINSAM deltar i fortsatta samtal kring att fler Malmöbor från daglig verksamhet ska gå till arbete.

2024-03-20

Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje besöker FINSAM i Malmö

Tisdagen den 26 mars kommer äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje och besöker FINSAM i Malmö.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit