2022-11-15
FINSAM i Malmö samtalar kring psykosocial hälsa
Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa.
Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa.
FINSAM i Malmö blev idag intervjuade och fick dela med sig av sina erfarenheter inom ämnet. Detta resulterade i en inbjudan till en workshop i januari där en fördjupning av ämnet ska ske.

Fler nyheter
2026-09-29
Samordnat stöd, tilltro och framtidsutsikter
ISF har undersökt hur användbara självskattningar är som verktyg i samordningsförbundens teamverksamhet, där stöd oc…
2026-09-29
FINSAM i Malmö deltar i arbetsgrupp kring aktivitetskravet
Införandet av aktivitetskravet har inneburit en hel del förändringar i samarbetet mellan FINSAM i Malmös medlemmar.…
2026-09-29
Referensgrupp Samsjuklighet oktober 2026
Idag träffades referensgruppen för samsjuklighetsarbetet och FINSAM i Malmö deltog i denna och förde anteckningar
2026-09-28
Malmö frukostklubb planerar för en fysisk halvdag 27/11
Malmö frukostklubb syftar till en ökad kunskap och ett ökat samarbete mellan kommunens socialtjänst och regionens be…
2026-09-24
Uppdrag på Autism Skåne
Hur väl rustade är våra välfärdsorganisationer att stötta Malmöbor som har autism ut i arbete? Det är en fråga som u…