Till innehållet

2022-11-15

FINSAM i Malmö samtalar kring psykosocial hälsa

Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa.

Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa. 

FINSAM i Malmö blev idag intervjuade och fick dela med sig av sina erfarenheter inom ämnet. Detta resulterade i en inbjudan till en workshop i januari där en fördjupning av ämnet ska ske.

Svenskakyrkan

Fler nyheter

2022-09-08

Avanti håller styrgruppsmöte

Avanti höll idag höstens första styrgruppsmöte.

2022-09-08

Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi besökte FINSAM i Malmö

Den 8-9 september besöker socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi Malmö och Helsingborg.Statsrådet ska bland ann…

2022-09-06

Samordningsförbundet Stockholms stad följer FINSAM i Malmö

Under två veckor följde en verksamhetsutvecklare från Samordningsförbundet i Stockholm FINSAM i Malmö. Läs hennes re…

2022-09-06

Styrelseprotokoll 20220826 undertecknat

Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft sammanträde den 26/8. Nu är protokollet från styrelsemötet undertecknat. Ta del…

2022-09-05

Malmökraften har tagit fram en film

Malmökraften 2.0 är ett projekt som ska underlätta för Malmöbor som söker arbete. Målet är att ta fram ett arbetssät…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit