2022-11-15
FINSAM i Malmö samtalar kring psykosocial hälsa
Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa.
Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle vara möjlighet att utbilda, samarbeta kring att förebygga psykosocial ohälsa.
FINSAM i Malmö blev idag intervjuade och fick dela med sig av sina erfarenheter inom ämnet. Detta resulterade i en inbjudan till en workshop i januari där en fördjupning av ämnet ska ske.

Fler nyheter
2021-09-13
Referensgrupp projekt uppföljning Finsam
Idag träffades representanter för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, SKR och några förbund och diskuterade det u…
2021-09-10
Utvärderare lämnar halvtidsrapport på Malmökraften
Syftet med halvtidsutvärderingen av Malmökraften är att undersöka projektets måluppfyllelse, vad som påverkar målup…
2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta…
2021-09-09
Storstadssamarbete inom FINSAM
Samordningsförbundet i Göteborg bjuder in till ett förutsättningslöst samtal mellan Göteborg, Stockholm, Uppsala och…
2021-09-09
Jämställdhetsmyndigheten kontaktar FINSAM i Malmö
FINSAM i Malmö har blivit kontaktade för att diskutera förslag på insatser för att stärka utrikes födda kvinnors möj…