Till innehållet

2024-06-05

FINSAMs medlemmar möts och pratar behov med Malmöbor

Idag har FINSAM i Malmö genomfört en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.

Vi jobbade jobba med att synliggöra de behov som finns, prickorientera de fem största, sedan låta alla belysa dessa fem problemen i World café och slutligen erbjuda respektive organisation att ta ställning till vad ville fortsätta arbeta med.

Syftet med dagen var att synliggöra de gemensamma behov vi har av samarbete för att Malmöbor ska komma ut i arbete. Vi var representanter från många olika organisationer och även några Malmöbor som möter våra organisationer var med idag.

Fler nyheter

2025-08-27

Workshop strategiska och lokala överenskommelserna

FINSAM i Malmö har under några år varit delaktig i arbetet med den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser…

2025-08-21

Planering av gemensam satsning på kunskapshöjning kring psykisk hälsa

Samordningsförbunden i Malmö, Skåne Nordost och Helsingborg har valt att gemensamt satsa på en seminarieserie kring…

2025-08-19

Ledningsgrupp samsjuklighet startar upp

Höstens arbete med samsjuklighetsutredningen startade upp idag med en ledningsgrupp

2025-08-19

Tre samordningsförbund erbjuder stöd med arbete kring samsjuklighet

Idag träffade förbundschef på FINSAM i Malmö Hälso- och sjukvårdsstrateg, Region Skåne och strateg på Skånes kommune…

2025-08-18

Pilot för kartläggning av inskrivna på Ekonomiskt bistånd

FINSAM i Malmö blev i våras kontaktad av enhetschef för ekonomiskt bistånd och enhetschef på arbetsmarknadsavdelning…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit