Till innehållet

2020-06-11

”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

FINSAM har fått i uppdrag från chefsnätverket som innehåller de högsta cheferna i respektive organisation att jobba med uppdraget ”För Malmöborna. Tillsammans. Nu."

Syftet är att inventera vad som skulle kunna göras för Malmöborna tillsammans just nu utifrån de förändringar som uppstått de senaste månaderna och de möjligheter detta skapat. Meningen är att ta fram ett underlag som direktörerna gemensamt i alla organisationer kan fatta beslut kring och agera utifrån. Att ta fram en bild över inom vilka områden enkla saker skulle kunna göras, för Malmöborna, tillsammans och nu!

Åtta chefer träffades och genomförde en SWOT analys via Teams som ska presenteras för chefsnätverket efter midsommar.

SWOTFörMalmöbornaTil...

Fler nyheter

2020-02-25

DUA nyanlända styrgrupp

Idag träffades styrgruppen för DUA Nyanlända. Följande stod på agendan.

2020-02-19

Workshop kring utveckling av Finsam.se

Den gemensamma hemsidan för samordningsförbunden i Sverige Finsam.se ska genomarbetas

2020-02-12

Styrgrupp i Malmökraften

Idag har Malmökraften styrgrupp i Försäkringskassans lokaler. Dagordning enligt följande:

2020-02-10

REKO psykiatri Försäkringskassan har årets första styrgrupp

REKO är ett samarbete mellan Försäkringskassan och Psykiatrin Malmö/Trelleborg. Idag har styrgruppen sitt första möt…

2020-02-10

Hälsofrämjande etablering håller styrgruppsmöte

Projektet Hälsofrämjande etablering stöttar nyanlända med ohälsa/funktionsnedsättning på vägen mot arbete eller stud…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit