Till innehållet

2017-12-13

Förberedelser inför uppstart Avanti

Idag hade styrgruppen för Avanti träff och lokalfrågan diskuterades men även en lägesgenomgång kring övergång från PTSD center till Avanti diskuterades.

From 2018 kommer Avanti att börja sin verksamhet på Lantmannagatan 41. Den 14/12 påbörjas arbetet med att ställa iordning möbler och lokaler så att dessa skall vara på plats den 2/1 då verksamheten börjar.

Fler nyheter

2024-11-11

Årets sista styrgrupp för Lök gemensamma insatser

LÖK gemensamma insatser har under året arbetet i en styrgrupp med målen; skapa gemensamma insatser som för Malmöbor…

2024-11-08

Halmstadkraften på besök

I Halmstad har Halmstadkraften kommit igång inspirerat av Malmökraften. Idag besökte de Malmökraften och fick en för…

2024-11-08

FINSAM i Malmö presenterar sina erfarenheter kring att arbeta med Region Skåne

Finsam i Malmö har idag varit inbjudna för att presentera sitt arbete på ett återkommande möte för rehabiliteringsko…

2024-11-08

FINSAM i Malmö jobbar vidare tillsammans med Malmö stad och Vuxenpsykiatrin kring samsjuklighetsutredningen

Idag fortsatte samtalen kring hur FINSAM i Malmö skulle kunna vara en resurs för arbetet i Malmö kring samsjuklighet…

2024-10-31

Intervju om UVAS

Idag ska FINSAM i Malmö få en möjlighet att dela med sig av sina erfarenheter kring Unga som varken arbetar eller st…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit