Till innehållet

2025-05-19

Förbundsträff FINSAM Skåne i Landskrona

Idag träffades några av samordningsförbunden i Skåne i Landskrona för att diskutera utveckling av samarbetet med bland annat Försäkringskassan och Region Skåne.

I Skåne finns det 12 samordningsförbund i 32 av Skånes kommuner. Ett nätverk bestående av förbundschefer har under åren jobbat tillsammans för att möta de utmaningar samordningsförbunden ska hantera. På agendan för dagen stod följande:

  • Försäkringskassans arbete med FINSAM presenterades av områdeschef för sjukförsäkringar och samverkansansvarig.
  • Region Skånes satsning på att ta ta fram en inriktning för FINSAM i Skåne diskuterades bland förbunden inför en träff den 17 juni där regionen vill ha input på hur samordningsförbunden ser på Region Skånes arbete med den finansiella samordningen.

Bild på ett växthus från FINSAM projektet FRAM

Fler nyheter

2025-10-23

Delårsrevision 2025

FINSAM i Malmö avhåller delårsredovisning på fredag.

2025-10-23

FINSAM i Malmö ombedd att delta vid nystart av Make it work

FINSAM i Malmö ska vara behjälplig med processledning när samarbetet mellan försäkringskassan och daglig verksamhet…

2025-10-22

Chefsnätverket träffas för andra gången i år

FINSAM i Malmö erbjuder de högsta tjänstepersonerna i Malmö att få möjlighet att se in varandras framtid för att se…

2025-10-21

Årets femte styrelsemöte 2025

FINSAM i Malmö har avhållit sitt femte styrelsemöte för året. Bland annat följande beslutades:

2025-10-21

Erfarenhetsutbyte med andra samordningsförbund

I början av veckan var Finsams kansli på besök hos samordningsförbundet i Uppsala där vi tillsammans med förbunden i…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit