Till innehållet

2018-06-18

Föreläsning om psykos

Den 23/5 genomfördes en föreläsning om psykos på aktivitetscenter. Förläsare var Per Granvik, verksamhetsutvecklare på Region Skåne.

En förfrågan kom i början av våren från aktivitetscenter om Finsam kunde anordna en föreläsning om psykos. Beslutet togs att genomföra en lokal föreläsningsinsats på aktivitetscenter, för att sedan, om behov finns, erbjuda föreläsningen för fler i staden.

Fler nyheter

2025-05-27

Ledningsgrupp samsjuklighet maj

Ledningsgruppen för samsjuklighetsreformen i Malmö hade vårens sista träff idag.

2025-05-26

Omnämnande i Arbetsmarknads- och socialnämndens årsanalys 2024

Under 2024 jobbade FINSAM tillsammans med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen och funktionsstödsförvaltningen fö…

2025-05-23

Styrgrupp LÖK gemensamma insatser träffas på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö sitter med i den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatsers styrgrupp som sekreterare.

2025-05-23

Öresundssamarbete inom ramen för Inter Reg

Under Lök gemensamma insatser finns ett mål kring förbättrad kompetensförsörjning för företag med kompetensförsörjn…

2025-05-22

Diskussion kring förstudie effektiv resursanvändning FRAM

Lunicore har genomfört en förstudie kring möjligheterna att effektivisera resursanvändningen på FRAM. Imorgon kommer…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit