2019-06-19
Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem
Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö.
Förstärkt samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Samarbetet mellan myndigheterna syftar till att ge medborgarna bästa möjliga service och stöd i övergången mellan sjukförsäkringen och arbetslivet.
Idag träffades chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete och diskuterade hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö. De definierade ett problem "Vägen till arbete och studier är för lång för sjukskrivna arbetslösa Malmöbor". Detta problem kommer presenteras för FINSAMs styrelse i september.
Fler nyheter
2020-01-31
Styrgrupp Aktivitetscenter
Idag hade Aktivitetscenter styrgruppsmöte för att planera arbetet med den nya ansökan som planeras göra inför 2021 o…
2020-01-31
Analys och planeringsfas Malmökraften
Under januari månad har Malmökraften haft en analys- och planeringsfas inför uppstarten av Malmökraften 2.0 i ESF re…
2020-01-30
Malmökraften uppmärksammas i media
Under dagen har både P4 Malmöhus, Aftonbladet och Skånska Dagbladet uppmärksammat att Malmökraften startat upp 2020.
2020-01-30
Om tro kan förflytta berg vad kan då kunskap göra?
Beskæftigelses Indikator Projektet (BIP) är en studie gjord av Væksthusets Forskningscenter i Danmark. FINSAM i Malm…
2020-01-30
Minst 2 500 långtidsarbetslösa ska få jobb genom Malmökraften 2.0
Partnerskap, eller samverkan, mellan aktörer är framgångsreceptet för att åstadkomma varaktig förändring. Arbetsförm…