2019-06-19
Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem
Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö.
Förstärkt samarbete mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
Samarbetet mellan myndigheterna syftar till att ge medborgarna bästa möjliga service och stöd i övergången mellan sjukförsäkringen och arbetslivet.
Idag träffades chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete och diskuterade hur de skulle kunna utveckla det förstärkta samarbetet i Malmö. De definierade ett problem "Vägen till arbete och studier är för lång för sjukskrivna arbetslösa Malmöbor". Detta problem kommer presenteras för FINSAMs styrelse i september.
Fler nyheter
2023-04-13
FRAM fördjupar sig ytterligare i Vaeksthusets tankar kring tron på medborgarna
FRAM har tillsammans med FINSAM i Malmö under några år jobbat med Vaekshusets tankar kring tro på medborgarnas förmå…
2023-03-31
Samordnat stöd gör skillnad En analys av effekterna av samordningsförbundens verksamhet på individnivå
ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat effekterna för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansier…
2023-03-30
Föreläsning: Kultur och psykisk ohälsa
Arbete i en mångkulturell miljö kan vara både väldigt givande och riktigt frustrerande: Hur påverkar kulturell bakgr…
2023-03-30
Regional nätverksträff FINSAM i Malmö
Det finns 14 samordningsförbund i Skåne. På fredag ska vi alla träffas digitalt och diskutera nuläge och framtid til…
2023-03-29
Styrelsemöte FINSAM i Malmö
Protokollet från FINSAM i Malmös styrelsemöte 17/3 är nu undertecknat.