Till innehållet

2018-08-24

Försäkringskassan och Psykiatrin i Malmö vill fortsätta jobba ihop

Finansieringen av REKO avslutas till årsskiftet efter två år och idag har Försäkringskassan och psykiatri haft en workshop för att möjliggöra ett fortsatt arbete

På förra styrgruppsmötet gjordes följande avsiktsförklaring mellan parterna:

Vi behöver varandra och vi vill fortsätta jobba tillsammans.

Vi behöver ett gemensamt strukturerat arbetssätt för att förenkla för våra organisationer och för de sjukskrivna.

Vi behöver ta fram ett underlag för styrgruppen att beslut på.

Idag har ett arbete gjorts för att:

Beskriva vad parterna gör i samverkan mellan allmän psyk och FK under perioden från och med att en sjukskrivning blir aktuell på mottagningen till dess att den avslutas.

REKOWS2

 

 

Fler nyheter

2021-11-25

Styrelseprotokoll underskrivet

Nu är styrelseprotokollet från styrelsemötet den 19 november underskrivet.

2021-11-23

Koppla samman kampanjen avslutas med mingel på Malmö Live

Ikväll avslutades kampanjen kring "koppla samman" på Malmö Live.

2021-11-23

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Styrgruppen för Utebliven etablering SFI träffades idag för andra gången.

2021-11-23

ISF besöker Malmö för frågor rörande effektutvärderingen av Malmökraften

Idag besökte ISF, Inspektionen för socialförsäkringen, Malmökraften för att diskutera kring den data som de samlat i…

2021-11-23

Arbetsförmedlingen och Malmö stad har startat en sida för samarbete

Arbetsförmedlingen och Malmö stad har startat en sida för samarbete. Här kan de som arbetar som handläggare hitta do…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit