2024-10-07
Funktionsstödsförvaltningen ber FINSAM omvärldsbevaka kring tal till text AI
Efter den förstudie som FINSAM bidrag till att ta fram i våras kring att använda AI inom daglig verksamhet återkom idag funktionsstödsförvaltningen och bad FINSAM om fortsatt hjälp.
Tal till text är en ny teknik som gått väldigt snabbt de senaste åren men det finns fortfarande en del oklarheter kring hur det ska användas inom det offentliga. DIGG har synliggjort en del arbete som gjorts inom socialtjänster i Sverige ( AI för socialtjänsten | Digg )där bland annat detta lyfts fram och utmaningar samt möjligheter kring detta.
FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att omvärldsbevaka i Sverige kring just olika tal till textlösningar och återkoppla till funktionsstödsförvaltningen kring detta.

Fler nyheter
2025-02-12
Storstadsnätverk FINSAM träffas digitalt
I veckan träffades storstadsnätverket i FINSAM för att diskutera vad som händer i omvärlden som kan påverka 2025 års…
2025-02-11
Protokoll styrelsemöte 7 februari 2025
Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft årets första styrelsemöte och protokollet är nu undertecknat.
2025-02-10
Workshop kring mål för 2025 i LÖK gemensamma insatser
Styrgruppen för LÖK gemensamma insatser inledde idag arbetet med att sätta målen för 2025 med hjälp av stöd från enh…
2025-02-07
Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte
En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av
Ann-Chr…
2025-02-06
2025 års första styrelsemöte
Imorgon träffas styrelsen för FINSAM i Malmö för årets första styrelsemöte. Följande står på dagordningen: