Till innehållet

2018-02-08

Future Café om utmaningar

Temat för dagen var: "Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utmaningar som jag/vi inte kan lösa i min/vår egen/egna verksamheter?"

Idag hade Region Skåne en workshop med temat ”Hur kan vi utveckla relationer med stat och kommuner (via FINSAM) för att hantera komplexa utmaningar som jag/vi inte kan lösa i min/vår egen/egna verksamheter?”

Det som detta kom fram till var bland annat tankar kring att samla politiker i FINSAMs styrelser och föra dialog med dem. Även frågan om att utforska vilka fokusområden som  Region Skåne skulle kunna ha inom förbunden.

Framtiden

Fler nyheter

2020-11-26

FRAM startar 2021

Syftet är att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mot arbete och/eller stu…

2020-11-26

Avanti 2.0 startar 2021

Avanti 2.0 är ett tydligt arbetsmarknadsinriktat projekt där insatsen arbetar fokuserat och aktivt för att deltagarn…

2020-11-26

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö hade årets sista styrelsemöte den 20 november och protokollet är nu underskrivet.

2020-11-26

Sista styrgruppsmötet på aktivitetscenter

På fredag har aktivitetscenter sitt sista styrgruppsmöte innan insatsen går över till att bli FRAM.

2020-11-26

Uppdatering av SUS

SUS är det system som samordningsförbunden ska rapportera sin verksamhet i. Systemet har under oktober uppdaterats o…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit