Till innehållet

2018-05-21

Hälsofrämjande etablering ESF

Sveriges Kommuner och Landsting har tillsammans med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen ansökt om pengar från ESF för att driva ett projekt kring hälsofrämjande etablering för nyanlända

Sex piloter kommer startas i Sverige med syfte att ta fram metoder för att jobba med nyanlända. Malmö är en av piloterna och Arbetsförmedlingen har huvudansvaret i Malmö. Projektet ska ge bättre förutsättningar för att nyanlända med ohälsa och eller funktionsnedsättning kommer i arbete, studier eller närmare arbetsmarknaden. Det nationella mervärdet utöver bättre förutsättningar för nyanlända är en mer effektiv samverkan mellan berörda aktörer och effektivare resursutnyttjande.

FINSAM sitter med i styrgruppen lokalt i Malmö. Förprojektering pågår tom 31 augusti sedan börjar själva projektet.

Fler nyheter

2022-06-09

Svenska ESF-rådet i Sydsverige bjuder in till avslutsevent

Idag firade ESF av sin gamla programperiod och presenterade ramarna kring den nya.

2022-06-08

FINSAM i rundabordssamtal på H22

FINSAM i Malmö bjöds in till rundabordssamtal på H22 i Helsingborg den 7/6.

2022-06-01

FRAM och Kryddgårdenmodellen presenterar sig inför regionråd och politiker i Region Skåne

Ikväll kommer FRAM och Kryddgårdenmodellen presentera sig inför regionråd och politiker som sitter i styrelserna i s…

2022-06-01

Workshop unga utrikesfödda kvinnors etablering på arbetsmarknaden del II

Idag genomfördes den andra av två workshopar med Tranquist utvärdering kring unga utrikesfödda kvinnors etablering p…

2022-05-31

Intervju om Framtidens FINSAM

FINSAM i Malmö blev idag intervjuade av Effektiv styrning kring "Framtidens FINSAM".

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit