Till innehållet

2018-05-21

Hälsofrämjande etablering ESF

Sveriges Kommuner och Landsting har tillsammans med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen ansökt om pengar från ESF för att driva ett projekt kring hälsofrämjande etablering för nyanlända

Sex piloter kommer startas i Sverige med syfte att ta fram metoder för att jobba med nyanlända. Malmö är en av piloterna och Arbetsförmedlingen har huvudansvaret i Malmö. Projektet ska ge bättre förutsättningar för att nyanlända med ohälsa och eller funktionsnedsättning kommer i arbete, studier eller närmare arbetsmarknaden. Det nationella mervärdet utöver bättre förutsättningar för nyanlända är en mer effektiv samverkan mellan berörda aktörer och effektivare resursutnyttjande.

FINSAM sitter med i styrgruppen lokalt i Malmö. Förprojektering pågår tom 31 augusti sedan börjar själva projektet.

Fler nyheter

2026-04-21

FINSAM konferens 2026

Nationella rådet arrangerar årets FINSAM konferens med följande program.

2026-04-21

Planering samverkansdag 13 maj

FINSAM i Malmö kommer agera som moderator för en samverkansdag mellan Arbetsmarknads- och socialförvaltningen och Vu…

2026-04-20

Beslutsgrupp Malmökraften april 2026

Beslutsgruppen i Malmökraften diskuterade resultat under 2026 där det just nu deltar 1043 deltagare och 121 personer…

2026-04-15

FRAM förbereder för en ny ansökan till FINSAM i Malmö

På dagens styrgruppsmöte gick det mesta av tiden åt till att förbereda för en ny ansökan till FINSAM i Malmö

2026-04-14

Referensgrupp samsjuklighet går igenom aktuellt nationellt, regionalt och lokalt

Referensgruppen träffas löpande för att börja förbereda för införandet av den nya samsjuklighetsreformen so träder i…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit