Till innehållet

2018-05-21

Hälsofrämjande etablering ESF

Sveriges Kommuner och Landsting har tillsammans med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen ansökt om pengar från ESF för att driva ett projekt kring hälsofrämjande etablering för nyanlända

Sex piloter kommer startas i Sverige med syfte att ta fram metoder för att jobba med nyanlända. Malmö är en av piloterna och Arbetsförmedlingen har huvudansvaret i Malmö. Projektet ska ge bättre förutsättningar för att nyanlända med ohälsa och eller funktionsnedsättning kommer i arbete, studier eller närmare arbetsmarknaden. Det nationella mervärdet utöver bättre förutsättningar för nyanlända är en mer effektiv samverkan mellan berörda aktörer och effektivare resursutnyttjande.

FINSAM sitter med i styrgruppen lokalt i Malmö. Förprojektering pågår tom 31 augusti sedan börjar själva projektet.

Fler nyheter

2018-08-24

Försäkringskassan och Psykiatrin i Malmö vill fortsätta jobba ihop

Finansieringen av REKO avslutas till årsskiftet efter två år och idag har Försäkringskassan och psykiatri haft en wo…

2018-08-24

(H)järnkoll på Avanti

Hjärnkoll synliggör den psykiska ohälsan i arbetslivet! Med sitt arbetslivskoncept vill de bidra till att medarbetar…

2018-08-23

DUA dialog

Idag är FINSAM med på DUA dialog

2018-08-22

Liv - Arbetsliv inspirationsdag FINSAM Skåne

Samordningsförbunden i Skåne arrangerar en inspirationsdag för alla dess medlemmars anställda den 12 oktober i Eslöv…

2018-08-03

Utveckling på Aktivitetscenter

Aktivitetscenter som utvecklingsprojekt har gjort några förändringar i metod och upplägg.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit