2025-03-04

Informationsföreläsning från Skåne Nordost- varför validering?

Samordningsförbundet Skåne Nordost bjuder in intressenter att lyssna på hur vi arbetar med yrkesvalideringar på arbetsmarknadsenheterna i Skåne Nordost.

Hur kan vi få fler att bli en del av den framtida arbetskraften?

Vi står inför stora utmaningar när det gäller kompetensförsörjning framöver – alla kommer att behövas på arbetsmarknaden. De som står utanför arbetsmarknaden idag har inte den kompetens som efterfrågas och det formella utbildningssystemet passar inte alla. Ta del av hur vi arbetar
med en alternativ kompetensutveckling– ett strukturerat praktiskt lärande med validering anpassat till målgruppen som står långt ifrån arbetsmarknaden.

När: Torsdagen den 24 april 2025 kl. 9:00-10:00

Var: Digitalt via teams

 

Föreläsare:
Projektledare Pål Cederqvist och medarbetare som arbetar med validering i Skåne Nordost.

Anmäl dig till: emma.lindeberg@sfsno.se

 Föreläsningen är kostnadsfri och anmälan är bindande.

Fler nyheter

2024-11-20

Malmökraften förbereder inför 2025

Malmökraften kommer gå över i ordinarie verksamhet. Idag fortsatte planeringarna kring detta och en diskussion kring…

2024-11-19

FINSAM Skåne Nordost och Malmö fortsätter hänga

Under året har ett utbyte löpande genomförts mellan FINSAM Skåne Nordost och Malmö.

2024-11-14

Omvärldsbevakning kring tal till text med stöd av AI

Finsam i Malmö har under våren 2024 arbetat tillsammans med Funktionsstödsförvaltningen i Malmö stad och Lunicore kr…

2024-11-13

Styrgrupp FRAM november 2024

Årets sista styrgrupp innehöll både redovisning av resultaten för projektperioden men också dialog kring dilemman so…

2024-11-11

Årets sista styrgrupp för Lök gemensamma insatser

LÖK gemensamma insatser har under året arbetet i en styrgrupp med målen; skapa gemensamma insatser som för Malmöbor…