2025-03-04

Informationsföreläsning från Skåne Nordost- varför validering?

Samordningsförbundet Skåne Nordost bjuder in intressenter att lyssna på hur vi arbetar med yrkesvalideringar på arbetsmarknadsenheterna i Skåne Nordost.

Hur kan vi få fler att bli en del av den framtida arbetskraften?

Vi står inför stora utmaningar när det gäller kompetensförsörjning framöver – alla kommer att behövas på arbetsmarknaden. De som står utanför arbetsmarknaden idag har inte den kompetens som efterfrågas och det formella utbildningssystemet passar inte alla. Ta del av hur vi arbetar
med en alternativ kompetensutveckling– ett strukturerat praktiskt lärande med validering anpassat till målgruppen som står långt ifrån arbetsmarknaden.

När: Torsdagen den 24 april 2025 kl. 9:00-10:00

Var: Digitalt via teams

 

Föreläsare:
Projektledare Pål Cederqvist och medarbetare som arbetar med validering i Skåne Nordost.

Anmäl dig till: emma.lindeberg@sfsno.se

 Föreläsningen är kostnadsfri och anmälan är bindande.

Fler nyheter

2018-11-22

Centrala Östergötlands samordningsförbund besöker Malmö

Ämnet för dagen var Tjänstedesign.

2018-11-12

Delårsredovisningen i FINSAM 2018

Idag föredrogs delårsredovisningen för FINSAM i Malmö 2018 för revisorer från Malmö stad, Region Skåne och Deloitte

2018-11-09

Uppföljning kunskapslyft

Den 26/10 hade FINSAM sitt andra kunskapslyft för året för nyanställda

2018-11-07

Styrgrupp Malmökraften

Styrgruppen träffades på Granens vårdcentral

2018-11-06

Tramadol projekt uppmärksammas på SVTs lokala nyheter

Sedan ett år tillbaka har Maria Malmö jobbat med kartläggning och kunskapsinsamling om tramadol missbruk, föreläsnin…