Till innehållet

2018-06-04

Insikter från REKO

Under REKO har insikter uppstått kring hur intygsförfrågningar mellan myndigheter kan skapa onödigt arbete på oväntade ställen.

REKO har upptäckt att en del intyg som efterfrågas av Malmö stad från psykiatrin landar hos Försäkringskassan. Detta har blivit ett avstamp kring en diskussion mellan Psykiatrin, primärvården, Försäkringskassan och Malmö stad kring hur vi tillsammans kunde börja reda bland de intyg som rör sig mellan myndigheterna. Dessa parter kommer lämna en förfrågan till FINSAM att börja med att konkret jobba med den frågan REKO hittat.

Fler nyheter

2017-10-17

Vad upptar min tid just Nu?

Med denna fråga som utgångspunkt samlades chefer från FINSAMs medlemmar och diskuterade vad som sker i varje organis…

2017-10-13

Felrädsla

Idag är FINSAM i Malmö med och arrangerar den Regionala FINSAM dagen. Felrädsla var ett tema.

2017-10-12

Art of hosting

Idag jobbade FINSAM tillsammans med Malmö stad, ideella föreningar i Malmö, Försäkringskassan och Region Skåne med m…

2017-10-11

Styrelsemöte i FINSAM i Malmö 20/10

Den 20/10 har FINSAM i Malmö nästa styrelsemöte. Bland annat skall FINSAM i Malmö 10 år rapporten och delårsrapporte…

2017-10-02

Förändring på riktigt - inspirationsdag i FINSAM i Skåne

Samordningsförbunden i Skåne bjuder in till inspirationsdag den 13 oktober på temat FÖRÄNDRING PÅ RIKTIGTi samarbete…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit