Till innehållet

2022-09-27

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) samlar in sista svaren för effektutvärdering

Idag besökte Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) Malmökraften för att diskutera de slutgiltiga frågorna kring effektutvärderingen av Malmökraften.

Idag besökte Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) Malmökraften för att diskutera de slutgiltiga frågorna kring effektutvärderingen av Malmökraften.

Nedanstående frågor diskuterades:

  • Målgruppssammansättning
  • Utskrivning från Arbetsförmedlingen innan start i Malmökraften 1.0
  • Urvalsprinciper i övergången mellan Malmökraften 1.0 och Malmökraften 2.0
  • In- och utskrivning ur JOB:en.

En slutrapport beräknas vara klar innan årsskiftet.

Fler nyheter

2026-02-04

Kryddgårdenmodellen har styrgrupp

Idag träffades Kryddgårdenmodellens styrgrupp. Följande stod på dagordningen.

2026-02-02

Malmö universitet presenterar delrapport från utvärdering av FRAM

På dagens styrgrupp presenterade de två forskarna från Malmö universitet delrapporten för utvärderingen av FRAM. Utv…

2026-01-30

Möte med nätverket för anpassat gymnasium

Onsdagen den 28 januari höll Finsam i Malmö i ett möte för nätverket för anpassat gymnasium. På mötet deltog denna g…

2026-01-28

2026 års första styrelsemöte

FINSAM i Malmö kallar till årets första styrelsemöte den 6 februari 2026. Detta kommer äga rum på Skeppsgatan 19.

2026-01-28

FINSAM i Malmö möter politiker i Malmö stad

FINSAM i Malmö har blivit inbjudna att få diskutera sina resultat med politiker i Malmö stad.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit