2025-02-07

Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte

En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av Ann-Christin Jans Jenny Säve-Söderbergh på FINSAM i Malmös styrelsemöte idag.

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat hur försörjningssituationen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Resultatet visar att deltagarna får bättre möjligheter att försörja sig själva. Fler börjar arbeta eller studera, sjukskrivningar minskar och färre har behov av försörjningsstöd.

Personerna som får samordnat stöd har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver hjälp från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner.

Läs rapporten här!

Rapport 2023:2 Samordnat stöd gör skillnadÖppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:4 Gör samordningsförbund någon skillnad?Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:1 Samordningsförbundens organisering och verksamhet

Fler nyheter

2017-10-24

Träffa FINSAM insatser

Träffa företrädare för FINSAM insatser i Malmö på ett enkelt sätt och mingla med andra kollegor bland FINSAMs medlem…

2017-10-23

Styrgruppsmöte Aktivtetscenter

På styrgruppsmötet för Aktivitetscenter träffades Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Malmö stad för att disku…

2017-10-18

En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM

Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som p…

2017-10-17

Förbundschefsdagar 17-18 oktober

På förbundschefsdagarna träffas förbundschefer i Sveriges olika Samordningsförbund och diskuterar aktuella frågor

2017-10-17

Vad upptar min tid just Nu?

Med denna fråga som utgångspunkt samlades chefer från FINSAMs medlemmar och diskuterade vad som sker i varje organis…