2025-02-07

Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte

En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av Ann-Christin Jans Jenny Säve-Söderbergh på FINSAM i Malmös styrelsemöte idag.

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat hur försörjningssituationen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Resultatet visar att deltagarna får bättre möjligheter att försörja sig själva. Fler börjar arbeta eller studera, sjukskrivningar minskar och färre har behov av försörjningsstöd.

Personerna som får samordnat stöd har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver hjälp från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner.

Läs rapporten här!

Rapport 2023:2 Samordnat stöd gör skillnadÖppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:4 Gör samordningsförbund någon skillnad?Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:1 Samordningsförbundens organisering och verksamhet

Fler nyheter

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3…

2023-09-19

Uppföljning av deluppdrag inom Kryddgårdenmodellen

Den 18 september presenterade utredaren på Finsam ett uppdrag kopplat till effekten av hälsoförfrågan.

2023-09-18

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen

Idag träffades styrgruppen för Kryddgårdenmodellen.

2023-09-13

Samtal om behovet av effektivisering och nödvändigheten av att använda digitalsering för detta

FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samord…

2023-09-12

Samtal om en Stockholmskraft

Ett av uppdragen som Malmökraften har utifrån sin finansiering via ESF är att implementera och sprida sina erfarenhe…