2025-02-07

Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte

En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av Ann-Christin Jans Jenny Säve-Söderbergh på FINSAM i Malmös styrelsemöte idag.

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat hur försörjningssituationen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Resultatet visar att deltagarna får bättre möjligheter att försörja sig själva. Fler börjar arbeta eller studera, sjukskrivningar minskar och färre har behov av försörjningsstöd.

Personerna som får samordnat stöd har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver hjälp från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner.

Läs rapporten här!

Rapport 2023:2 Samordnat stöd gör skillnadÖppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:4 Gör samordningsförbund någon skillnad?Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:1 Samordningsförbundens organisering och verksamhet

2024-12-03

Privata vårdcentraler bjuds in till samtal om Kryddgårdenmodellen

Kryddgårdenmodellen har som ambition att involvera privata primärvårdsmottagningar för att nå en större enhetlighet…

2024-12-02

Nya satsningar stärker 3700 unga och långtidsarbetslösa Malmöbor

FINSAM i Malmö tar nästa steg för att stödja unga och långtidsarbetslösa genom två initiativ: Malmökraften och IPS U…

2024-12-02

Samordnat stöd leder till bättre försörjning

En analys av hur försörjningen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordnin…

2024-11-28

Ny rapport om behovet av boendepedagoger på NIP-enheten i Malmö

På uppdrag av enhetschefen på NIP-enheten (nyinsjuknade i psykos) har utredaren på förbundet djupintervjuat personal…

2024-11-27

Att uppleva världen annorlunda

Årets sista föreläsning handlade om att uppleva världen annorlunda