2025-02-07

Inspektionen för socialförsäkringen presenterar rapport på styrelsemöte

En effektutvärdering av teaminsatser för personer i behov av samordnad rehabilitering kommer presenteras av Ann-Christin Jans Jenny Säve-Söderbergh på FINSAM i Malmös styrelsemöte idag.

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat hur försörjningssituationen påverkas för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Resultatet visar att deltagarna får bättre möjligheter att försörja sig själva. Fler börjar arbeta eller studera, sjukskrivningar minskar och färre har behov av försörjningsstöd.

Personerna som får samordnat stöd har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver hjälp från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner.

Läs rapporten här!

Rapport 2023:2 Samordnat stöd gör skillnadÖppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:4 Gör samordningsförbund någon skillnad?Öppnas i nytt fönster.

Rapport 2019:1 Samordningsförbundens organisering och verksamhet

Fler nyheter

2022-11-22

Styrgrupp Avanti 2.0

Idag hade styrgruppen för Avanti 2.0 styrgruppsmöte.

2022-11-21

Utbyte kring vardagsdriften av ett förbund

Idag besökte FINSAM i Malmö Samordningsförbundet Skåne Nordost för ett utbyte kring vardagsdriften av ett förbund.

2022-11-18

Saknas det en pusselbit i ett av världens mest utbyggda välfärdssystem?

FINSAM i Malmö har varit med i en studie med titeln " Saknas det en pusselbit i ett av världens mest utbyggda välfär…

2022-11-15

FINSAM i Malmö samtalar kring psykosocial hälsa

Svenska kyrkan tillsammans med Malmö Muslimska nätverk håller på med en förstudie för att undersöka om det skulle va…

2022-11-14

LÖK gemensamma insatser

Idag träffades den lokala överenskommelsen för gemensamma insatser med följande dagordning.