2023-10-16

Jobbet och jag på Rosengårdsbiblioteket

Rosengårdsbiblioteket bjuder in till träff inom satsningen Jobbet och jag – ett evenemang som riktar sig till Rosengårdsbor som söker arbete eller utbildning. 

Tema: Vägar till utbildning Söker du jobb? Vill du utbilda dig? Kom till biblioteket! Träffa arbetsgivare och lär dig mer om olika utbildningar. Det finns fika. Det finns barnpassning. Du behöver inte anmäla dig.

När? Lördag 28 oktober klockan 13.00–16.00

Var? Rosengårdsbiblioteket

Temat för dagen är utbildning. Du får prata med personer som jobbar på folkhögskola, yrkesutbildning och högskola/universitet. Det kommer finnas information som du kan ta med dig hem.

Välkommen!

Biblioteke

 

 

Fler nyheter

2021-01-18

Vaekshusets forskningscenter utvecklar sitt arbete med fler samordningsförbund i Sverige

Tankarna från Vaeksthusets forskningscenter fortsätter att sprida sig bland samordningsförbunden i Sverige.

2021-01-15

Slutrapport Avanti

Avanti har lämnat in en slutrapport för 2018-2020

2021-01-14

Samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg fortsätter 2021-2022

Under 2017-2018 drevs ett FINSAM projekt för att etablera ett samarbete utifrån rehabkoordinatorer som jobbade på de…

2021-01-07

SUS uppdateras

Det nationella SUS nätverket har träffats och diskuterat vilka justeringar som behöver göras utifrån uppdateringar i…

2021-01-07

FINSAM i Malmö under 2021

Styrelsen i FINSAM i Malmö har tagit fram följande verksamhetsplan som förbundet kommer jobba efter 2021.