Till innehållet

2023-05-08

LÖK gemensamma insatser (3)

Idag träffades LÖK gemensamma insatser. En översyn av överenskommelserna i staden pågår och detta diskuterades bland annat på dagens träff.

Idag träffades LÖK gemensamma insatser. En översyn av överenskommelserna i staden pågår och detta diskuterades bland annat på dagens träff. En fråga kring att ta in statistik från Statistiska centralbyrån (SCB) för att kunna fastställa behovet av var samarbete behöver stärkas och utvecklas lyftes upp. Möjliga handlingsalternativ utifrån Utebliven etablering SFI lyftes upp och diskuterades.

Finsam_ikon_Koppla-s...

Fler nyheter

2020-02-28

Styrgruppsmöte Aktivitetscenter

Idag träffas styrgruppen för aktivitetscenter för att diskutera processen kring framtagandet av en ny ansökan till F…

2020-02-28

Mentorer från psykiatrin pratar om psykos

Mentorer med egenupplevd erfarenhet av sjukdom pratar om psykos inför ett trettiotal handläggare i det förstärkta sa…

2020-02-27

FINSAM deltar i samtal kring FACT inom öppenvården i Malmö

Idag träffades Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Funktionsstödsförvaltningen och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelle…

2020-02-25

DUA nyanlända styrgrupp

Idag träffades styrgruppen för DUA Nyanlända. Följande stod på agendan.

2020-02-19

Workshop kring utveckling av Finsam.se

Den gemensamma hemsidan för samordningsförbunden i Sverige Finsam.se ska genomarbetas

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit