Till innehållet

2023-05-08

LÖK gemensamma insatser (3)

Idag träffades LÖK gemensamma insatser. En översyn av överenskommelserna i staden pågår och detta diskuterades bland annat på dagens träff.

Idag träffades LÖK gemensamma insatser. En översyn av överenskommelserna i staden pågår och detta diskuterades bland annat på dagens träff. En fråga kring att ta in statistik från Statistiska centralbyrån (SCB) för att kunna fastställa behovet av var samarbete behöver stärkas och utvecklas lyftes upp. Möjliga handlingsalternativ utifrån Utebliven etablering SFI lyftes upp och diskuterades.

Finsam_ikon_Koppla-s...

Fler nyheter

2021-08-19

Uppdrag kring unga utrikesfödda kvinnor.

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att delta i ett arbete med att inventera vilka gemensamma problem myndighetern…

2021-08-18

LinkedIn profilen utvecklas

FINSAM i Malmö har i våras startat en profil på LinkedIn. Under hösten kommer arbetet med denna utvecklas.

2021-06-29

FINSAM i Malmö utvecklar hemsidan i linje med lagen om elektronisk kommunikation

Nya direktiv i 6 kap 18 § i lagen om elektronisk kommunikation ställer andra krav på kommunikation för att lagkraven…

2021-06-29

Dialog kring ESFs nya programperiod

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta tar de kontakt med samarbetspartners…

2021-06-28

FINSAM i Malmös deltagande i referensgrupp för projekt Uppföljning Finsam

I maj bildades en referensgrupp för projekt Uppföljning Finsam som består av olika kompetenser från samordningsförbu…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit