Till innehållet

2024-03-11

LÖK gemensamma insatser (6)

Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser för att jobba med de mål som tagits fram på den gemensamma verksamhetsplaneringen.

FINSAM i Malmö sitter som ständig sekreterare för styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser. Idag träffades styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. I denna har följande mål börjat jobbas fram:

  • Fler malmöbor i arbete och studier efter avslutade jobbspår än förra året
  • Fler sfi studerande som är inskrivna på AF och AMA ska kunna fullfölja sina SFI studier eller fångas upp vid avslut.
  • Rätt deltagare till yrkesutbildningar

 

Fler nyheter

2026-01-28

2026 års första styrelsemöte

FINSAM i Malmö kallar till årets första styrelsemöte den 6 februari 2026. Detta kommer äga rum på Skeppsgatan 19.

2026-01-28

FINSAM i Malmö möter politiker i Malmö stad

FINSAM i Malmö har blivit inbjudna att få diskutera sina resultat med politiker i Malmö stad.

2026-01-28

Årets första beslutsgrupp i Malmökraften

Malmökraftens beslutsgrupp träffades på Sallerupsvägen och hade nedanstående dagordning att prata om.

2026-01-21

IPS Unga presenterar sin verksamhet för Försäkringskassans förmån kring aktivitetsstöd

IPS Unga riktar sig till unga vuxna i åldern 18–29 år. Teamet består av tre IPS arbetsspecialister som jobbar med k…

2026-01-20

Referensgrupp pratar kommande proposition kring samsjuklighet

Årets första referensgrupp innehöll en presentation av hur årets stimulansmedel ska användas; workshops kring LARO o…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit