Till innehållet

2025-06-03

LÖK gemensamma insatser avslutar workshopserie kring yrkesutbildningar

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver genomföras på ett likvärdigt sätt så att fler och rätt deltagare deltar i och avslutar yrkesutbildningar som leder till reguljärt arbete.

Idag avslutas denna serie med att knyta ihop samtalen för de första samtalen till en framåtsyftande plan kring ett gemensamt arbete kring yrkesutbildningar i Malmö.

FINSAM i Malmös ikon för processledning. En pil som går genom två cirklar och börjar i ett kryss

Fler nyheter

2025-09-18

Samtal om uppstart av aktiviteter för personer i behov av stöd

Lunds kommun har kontaktat FINSAM i Malmö för att ta del av erfarenheter kring att driva meningsfulla aktiviteter fö…

2025-09-16

Uppstartsmöte med IPS Unga

FINSAM i Malmö finansierar sedan i april en satsning på IPS för unga. ett samarbete mellan Arbetsmarknads- och soci…

2025-09-15

FINSAM i Malmö ombedd att processleda pass på förbundschefsdagar i Stockholm

Nationella rådet arrangerar förbundschefsdagar varje höst för landets alla förbundschefer. I år är det 10-11 novembe…

2025-09-11

Kartläggning av unga malmöbor

FINSAM i Malmö har blivit ombedd att bistå med en pilot för hur en kartläggning av unga malmöbor som uppbär försörjn…

2025-09-11

Systemvärdskap – ett sätt att hantera komplexa utmaningar med många samhällsaktörer

Samhällsnytta AB på Karlstad universitet har släppt en rapport kring ägarlösa tjänstesysytem.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit