2019-05-21
Malmö stad samlas tillsammans med AF och FK för problemformulering kring de som står långt ifrån arbete
Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utmaningar som finns kring personer som står långt ifrån arbetsmarknaden.
Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utmaningar som finns kring personer som står långt ifrån arbetsmarknaden. Syftet är att hitta möjligheter till en långsiktig satsning för att utveckla gemensamma strukturer och synsätt på Malmöbornas väg till arbete.
LFA - Logical Framework Approach är en metod för att bygga hållbara projekt som funnits i 50 år. som Finsam i Malmö har utgått från denna när det gäller ansökningar om pengar till förbundet.
Fler nyheter
2019-06-28
FINSAM i Malmö på Almedalen med Malmökraften
Malmökraften presenterar sin kraftsamling för långtidsarbetslösa den 1/7 på Almedalen. Representanter från förbundet…
2019-06-28
Nytt revisorskollegie för FINSAM träffas
Ny revisor för statens del har handlats upp. KPMG tog hem uppdraget.
2019-06-28
Projekten i FINSAM träffas och diskuterar höstens utmaningar
Styrelsen i FINSAM har beslutat att projekten ska träffas fyra gånger per år under ledning av kansliet med syfte att…
2019-06-19
Region Skåne samlas kring FINSAM
Region Skåne har idag haft en FINSAM-nätverksträff kring "Region Skåne som part i FINSAM och styrelsernas roll".
2019-06-19
Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem
Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de sk…