2019-05-21
Malmö stad samlas tillsammans med AF och FK för problemformulering kring de som står långt ifrån arbete
Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utmaningar som finns kring personer som står långt ifrån arbetsmarknaden.
Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utmaningar som finns kring personer som står långt ifrån arbetsmarknaden. Syftet är att hitta möjligheter till en långsiktig satsning för att utveckla gemensamma strukturer och synsätt på Malmöbornas väg till arbete.
LFA - Logical Framework Approach är en metod för att bygga hållbara projekt som funnits i 50 år. som Finsam i Malmö har utgått från denna när det gäller ansökningar om pengar till förbundet.
Fler nyheter
2020-08-13
Arbetet med ansökan kring en ny insats för personer med psykisk ohälsa rullar vidare
Idag träffades ansvarig projektgrupp från Malmö stad och diskuterade första utkastet på en ansökan om att driva ett…
2020-08-05
Ny förbundschef i FINSAM Mittskåne
Den nye förbundschefen för FINSAM Mittskåne besökte idag FINSAM i Malmö och diskuterade frågor kring Samordningsförb…
2020-06-26
Sommaren på FINSAM i Malmö
Vi på FINSAM i Malmö vill tacka alla våra samarbetspartners för en intensiv vår och vill samtidigt informera om våra…
2020-06-25
Utvärdering påbörjad av Malmökraften
Utvärderingen av Malmökraften är upphandlad och klar. Den första fasen att beskriva nuläge är igång med intervjuer…
2020-06-25
Malmö stad och Arbetsförmedlingen diskuterar samarbete
Malmö stad och Arbetsförmedlingen träffades idag och diskuterade samarbete genom FINSAM finansiering.