Till innehållet

2019-05-21

Malmö stad samlas tillsammans med AF och FK för problemformulering kring de som står långt ifrån arbete

Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utmaningar som finns kring personer som står långt ifrån arbetsmarknaden.

Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utmaningar som finns kring personer som står långt ifrån arbetsmarknaden. Syftet är att hitta möjligheter till en långsiktig satsning för att utveckla gemensamma strukturer och synsätt på Malmöbornas väg till arbete.

LFA - Logical Framework Approach är en metod för att bygga hållbara projekt som funnits i 50 år. som Finsam i Malmö har utgått från denna när det gäller ansökningar om pengar till förbundet.

Fler nyheter

2024-09-19

Malmö och Skåne Nordost fortsätter erfarenhetsutbytet

FINSAM i Malmö och Skåne Nordost har under året haft ett erfarenhetsutbyte kring kontakt med Region Skåne AI m.m.

2024-09-18

Region Skåne bjuder in till fortsatta samtal med förbundscheferna

Region Skåne har under året bjudit in till dialogmöten med de olika samordningsförbunden i Skåne.

2024-09-17

Grundutbildning FINSAM rullar på

Nationella rådet har arrangerat en digital grundutbildning för nyanställda i förbunden och nya styrelsemedlemmar ell…

2024-09-16

Världsdagen för psykisk hälsa i Malmö

Den 10 oktober är det åter igen tid för Världsdagen för psykisk hälsa i Malmö programmet är enligt nedan:

2024-09-16

Styrgruppen Kryddgårdenmodellen träffas för uppstart av hösten

Den 24 maj har FINSAM beviljat finansiering för ytterligare tre års projektarbete inom Kryddgårdenmodellen som stöd…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit