Till innehållet

2022-10-06

Malmökraften besöker NAV i Norge

I veckan har 31 st medarbetare på Malmökraften besökt NAV i Lilleström I Norge för att lära sig mer om hur de i Norge samverkar mellan kommun och stat.

I veckan har 31 st medarbetare på Malmökraften besökt NAV i Lilleström I Norge för att lära sig mer om hur de i Norge samverkar mellan kommun och stat. Regiondirektör Steinar Hansen och hans kollegor presenterade både en bakgrund, ett nuläge och vilka utmaningar samt framgångsfaktorer som satsningen i NAV inneburit.

Nav2

 

Fler nyheter

2018-02-07

Chefsmöte för att öka samsyn mellan Arbetsförmedlingen, Malmö stad, Försäkringskassan och Region Skåne

8 chefer träffades under onsdagen i syfte att inventera och jobba fram aktiviteter(med utgångspunkt från vad som red…

2018-02-07

Exempel på organisering i insats

Tramadol Maria Malmö har organiserat sig så här för att lösa sina uppgifter.

2018-02-06

Styrgrupp Avanti

Idag hade Avanti sin första styrgrupp för året.

2018-02-06

REKO

REKO är en insats som startade 2017 med syfte att bygga upp en koordinatorfunktion inom psykiatrin i Malmö samtidigt…

2018-02-01

Samverkansanalys inom ramen för DUA-överenskommelsen

Det har kommit ut en rapport om samverkan, med en lärande ansats, utifrån den lokala DUA överenskommelsen som belys…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit