2024-03-13
Malmökraften börjar jobba med implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kopplad till denna.
Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att sprida sig i Sverige och att implementera sig i Malmö.
Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att spridas i Sverige och att implementeras i Malmö. Förbundschefen i FINSAM i Malmö har fått ett uppdrag från Malmökraftens styrgupp att jobba med detta.
Som ett led i detta har en konsultfirma upphandlats och en implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kommer att jobbas fram.

Fler nyheter
2025-11-10
FINSAM i Malmö samarrangerar förbundschefsdagarna
Tillsammans med Klarälvdalens samordningsförbund har FINSAM i Malmö arrangerat ett dialogforum på förbundschefsdagar…
2025-11-06
Kryddgårdenmodellens styrgrupp fördjupar diskussionen kring implementering
Idag träffades styrgruppen för Kryddgårdenmodellen och pratade implementering.
2025-11-06
Styrgrupp lokal överenskommelse gemensamma insatser
Styrgruppen för lokal överenskommelse gemensamma insatser träffas idag på Nobelvägen 66 för årets sista styrgruppsmö…
2025-11-04
FINSAM i Malmö testar Power BI kring uppdrag kring unga
FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att bistå i arbetet med en målgruppskartläggning för unga vuxna. Som en del av det…
2025-11-03
2025 års sista styrelsemöte
FINSAM i Malmö kallar till årets sista styrelsemöte den 14/11. Följande står på agendan: